Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Przewodnik turystyczny po Skandynawii

Loty w taryfie SAS GO do Skandynawii

Loty w taryfie SAS GO to propozycja od Scandinavian Airlines na podróże w najlepszym wariancie cenowym. Podróżni, którzy zdecydują z na opcję SAS GO mogą liczyć na bezpłatny bagaż podręczny i rejestrowany oraz odprawę na lotnisku. Na pokładzie samolotu na pasażerów czeka też drobny poczęstunek. (Chcesz wiedzieć więcej o SAS GO i SAS PLUS? »)

Odkryj Skandynawię z SAS GO

Jednym z głównych kierunków oferowanych w siatce połączeń Scandinavian Airlines (Poznaj linię SAS ») są połączenia lotnicze do Skandynawii. Skandynawia to region obejmujący swoim zasięgiem Szwecję, Norwegię i Danię. W obrębie Półwyspu Skandynawskiego zlokalizowane są Norwegia i Szwecja, po drugiej stronie cieśniny Sund znajduje się Dania. Razem z Finlandią i Islandią kraje skandynawskie wchodzą w skład grupy państw nordyckich.

Kraje skandynawskie ze względu na swoją bliskość łączą silne więzi historyczne. W średniowieczu tereny półwyspu zamieszkiwali Wikingowie. Wielcy wojownicy z północy słynęli z licznych łupieżczych wypraw organizowanych do krajów ościennych, Bizancjum, czy na Ruś Kijowską. Najazdy Wikingów odbywały się drogą morską. Łodzie średniowiecznych wojowników tzw. drakkary mogły pomieścić nawet do 60 wioślarzy i były przystosowane do podróży po oceanie. Wikingom, jeszcze przed Kolumbem, udało się też dotrzeć do Ameryki Północnej.

Kraje Skandynawskie, szczególnie Norwegia i Szwecja posiadają małą gęstość zaludnienia ok. 13-16 os./km2. Dzięki temu region kojarzony jest przede wszystkim z piękną przyrodą i czystym powietrzem. Wizytówką Skandynawii są skaliste fiordy, wodospady, archipelagi wysp. W północnej części regionu możemy też podziwiać zjawisko zorzy polarnej lub udać się w odwiedziny do samego Św. Mikołaja. Skandynawia jest doskonałym miejscem do pieszych wędrówek, wspinaczki, czy też wycieczek rowerowych.

W skandynawski krajobraz doskonale wpasowuje się też charakterystyczna architektura: prosta bryła, drewniane elementy, oszczędna kolorystka. W skali Europy kraje skandynawskie uznawane są za nowoczesne pod względem rozwoju technologicznego i niezwykle postępowe w zakresie zmian społecznych, szczególnie równouprawnienia płci.

Loty do krainy fiordów

Jedną z największych, przyrodniczych atrakcji Skandynawii są fiordy. Ogromne, rozpadliny skalne kształtowały się w wyniku głębokich żłobień cofającego się lodowca. Dzięki czemu powstałe zatoki są niezwykle głębokie i strome, a podziwiający je turyści mogą obserwować fiordy zarówno z pokładu dużego statków rejsowego, jak i skorzystać z opcji spływu kajakowego.

Największym norweskim fiordem jest Sognefjordu, jego odgałęzienie stanowi Nærøyfjordu uznany za jeden z najpiękniejszych fiordów świata. Fiord o długości 18 km otoczony jest skalistymi górami wznoszącymi się do wysokości nawet 1800 m. Szerokość samego fiordu wynosi miejscami tylko 250 m. Nieliczne nizinne tereny zajmują pojedyncze zabudowania, do których dostęp jest możliwy jedynie od strony morza. Najpiękniejszy widok możemy podziwiać z osady Bakka. Na końcu fiordu znajduje się dawna osada Wikingów Gudvangen. Najbliższe lotnisko zlokalizowane w pobliżu fiordu Nærøyfjordu to port lotniczy w Bergen.

Inny z fiordów Geirangerfjord o długości 15 km słynie z kolei ze wspaniałych wodospadów, z których najbardziej znane są Ślubny Welon i Siedem Sióstr. Nærøyfjordu i Geirangerfjord ze względu na swój niepowtarzalny charakter zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hjørundfjord to 35 km fiord wijący się wzdłuż pasma górskiego Alp Sunnmøre. Region jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Hardangerfjord z kolei nazywany jest królową fiordów. W przeciwieństwie do pozostałych fiordów nie otaczają go wysokie góry, ale zbocza są na tyle przystępne, że porastają je drzewa i krzewy. Z urodzajnego regionu Hardangerfjord na lokalny rynek trafia najwięcej warzyw i owoców, stąd nierzadko region bywa określany „kwitnącym sadem Norwegii”. Aby zobaczyć Hardangerfjord najlepiej wybrać połączenia lotnicze do Bergen.

Ok. 35 km od Stavanger zlokalizowany jest fiord Lysefjord. Jedną z głównych atrakcji jest półka skalna Preikestolen o wysokości 604 m. Preikestolen oznacza ambonę, bo na szczycie skalistego klifu znajduje się płaskowyż o powierzchni 600 m2. Ambona jest doskonałym punktem, z którego można obserwować najbliższą okolicę. Ponad 100 km dalej w głąb fiordu, w górach Kjerag znajduje się zaś Kjeragbolten. Kjeragbolten to głaz zawieszony na wysokości 984 m pomiędzy dwiema skałami. Punkt jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc przez turystów.

Loty do Kopenhagi

Loty z Warszawy do Kopenhagi to ok. 2h lotu. Po przylocie do Kopenhagi warto przesiąść się na rower, bo to jeden z łatwiejszych i tańszych środków komunikacji po stolicy Danii. To, co warto zobaczyć w Kopenhadze, to na pewno symbol miasta − Małą Syrenkę − bohaterkę baśni Hansa Christiana Andersena. W pobliżu nadbrzeża Langelinie możemy podziwiać najważniejszy zabytek Danii, Fontannę Gefion. Fontanna nawiązuje do legendy o powstaniu Danii. Gefion, w mitologii nordyckiej bogini rolnictwie, poprosiła króla Szwecji o ziemię, którą mogłaby zagospodarować według własnego uznania. Król pozwolił jej przejąć tyle ziemi, ile zdoła zaorać w ciągu doby. Gefion zamieniła swoich synów w woły i wydarła Szwecji część terytorium. W pobliżu fontanny Gefion znajduje się także jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji w tej części Europy – cytadela Kastellet. Mury obronne miały chronić kraj przed szwedzkim najeźdźcą. Do innych atrakcji Kopenhagi należą Nyhavn – najbardziej znana dzielnica portowa z pięknymi kamieniczkami, Stroget najdłuższy deptak w Europie oraz zlokalizowany w samym sercu miasta Park Tivoli z łańcuchową karuzelą.

Loty do Oslo

Loty z Warszawy do Oslo to ok. 2h i doskonały pomysł na dłuższy wypoczynek lub weekendowy wyjazd. Oslo, stolica i największe miasto Norwegii położone nad fiordem Oslofjorden. Miasto łączy w sobie pamięć o dawnej tradycji z nowoczesną architekturą. W Oslo warto zobaczyć Muzeum z łodziami wikingów oraz Muzeum Kon-tiki. Nazwa muzeum wywodzi się od nazwy słynnej tratwy, zbudowanej bez użycia gwoździ, którą norweski podróżnik Thor Heyerdahl przepłynął 8 tys. z Peru do Polinezji. W innym Muzeum Fram zobaczymy z kolei oryginalny statek polarny z wypraw na biegun południowy Fridtjofa Nansena oraz Roalda Admundsena. Z drugiej strony Oslo to nowoczesne budownictwo, czego najlepszym przykładem jest zbudowany na skale gmach opery. Oprócz tego warto zobaczyć Pałac Królewski oficjalną siedzibę króla Norwegii, luksusowe portowe nadbrzeże Aker Brygge oraz ratusz, gdzie co roku odbywa się uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.

Loty do Sztokholmu

Loty z Warszawy do Sztokholmu to ok. 1 h 40 min. podróży. W pobliżu Sztokholmu zlokalizowane są cztery lotniska, przy czym do najważniejszych należą Port Lotniczy Sztokholm-Arlanda, oddalony od miasta o ok. 40 km. W odległości ok. 100 km od miasta znajduje się też lotnisko tanich linii lotniczych Skavsta. Sztokholm nazywany także Wenecją Północy położony jest nad Zatoką Saltsjon na Morzu Bałtyckim. Aglomeracja rozciąga się na 14 wyspach, przy czym cały archipelag sztokholmski liczy 24 000 wysp. Miasto tworzą liczne sieci kanałów połączone mostami, po których można poruszać się mniejszymi statkami. Ogromną część miasta zajmują tereny zielone. Najbardziej znanym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu jest wyspa Djurgarden, dawny zwierzyniec królewski. Obecnie na terenach Djurgarden znajduje się ZOO, Muzeum Nordyckie i Muzeum Vasa. W tym ostatnim możemy podziwiać słynny okręt Vasa. Odwiedzając Sztokholm nie można zapomnieć o malowniczym Starym Mieście.

Leć do Skandynawii na jedną z wielu imprez sportowych

Loty do Skandynawii przyciągają nie tylko aktywnych amatorów sportu, ale także licznych kibiców sportowych. W Norwegii dwukrotnie odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1952 roku w Oslo i 1994 roku w Lillehammer. W Oslo orgaznizowane były też Mistrzostwa świata w narciarstwie, podobnie jak w Trondheim i szwedzkim Falun. Na skoczni w Trondheim, gdzie odbywają zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w 2001 roku zwyciężył Adam Małysz, sukces powtórzył w 2010 roku na skoczni w Oslo. W 2013 roku w Trondheim na najwyższym podium stanął inny, polski skoczek Kamil Stoch. W sezonie 2013/2014 szwedzkie Falun było areną zmagań Pucharu Świata w biegach narciarskich. Odwiedzając Skandynawię warto odwiedzić Muzeum Narciarstwa (Skimuseet) w Oslo.

Leć do kraju Ibsena, Andersena i Lindgren

Skandynawia to też miejsce, gdzie tworzyło wielu artystów i pisarzy. Warto polecieć do Norwegii skąd wywodził się m.in.: Henryk Ibsen autor Dzikiej Kaczki lub Szwecji, gdzie urodziła się Astrid Lindgren znana pisarka powieści dla dzieci, która zasłynęła powieścią Dzieci z Bullerbyn. Ze Skandynawią związany był też malarz Edvard Munch. Urodzony pod Oslo artysta był autorem głośnego Krzyku. Na obrazie widoczny jest fiord w pobliżu rodzinnej miejscowości Muncha. Odwiedzając Oslo warto odwiedzić zarówno Muzeum Muncha, jaki i Ibsena lub też wybrać się na organizowany festiwal twórczości pisarza. Z duńskich artystów nie można zapomnieć o jednym z bardziej znanych baśniopisarzy: Hansie Christianie Andersenie. Autor Dziewczynki z zapałkami, Brzydkiego Kaczątka, Calineczki i wielu innych baśni jest czytany przez dzieci na całym świecie do dzisiaj. Ze Szwecji pochodzi też fundator Nagrody Nobla m.in. w dziedzinie literatury, Alfred Nobel, bogaty przemysłowiec i wynalazca dynamitu.

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail