Przewodnik turystyczny po Berlinie
Przeczytaj informacje w przewodniku zanim zarezerwujesz loty do Berlina
Decydując się na rezerwację lotów do Berlina z Polski możemy wybrać połączenie bezpośrednie lub z przesiadką. Przelot w jedną stronę np. z Warszawy do Berlina to ok. 1h 30 min. Połączenia z Lotniska im. Fryderyka Chopina realizowane są najczęściej do Portu Lotniczego Tegel (TXL). Berlińskie lotnisko Tegel jest doskonale skomunikowane z centrum miasta. Dojazd do Berlina zapewnia kilka linii autobusowych. Autobusy Berlińskich Zakładów Komunikacyjnych (BVG) znajdują się przed terminalami A oraz B. W Berlinie znajdują się także lotnisko Schonefeld (SXF) i Branderburg Willy Brandt (BER).
Zaplanuj podróż do Berlina z Berlin Welcome Card
Przed podróżą do Berlina warto sprawdzić ofertę Berlin Welcome Card. Karta to niezbędny element w podróży po stolicy Niemiec, który ułatwi poruszanie się po mieście i zaopatrzy turystę w przydatne zniżki i rabaty. Berlin Welcome Card jest dostępne w opcji 48h, 72h, 5 dniowej oraz specjalnym pakiecie, który obejmuje bezpłatne wejście do wszystkich muzeów zlokalizowanych na Wyspie Muzeów w Berlinie. Z Berlin Welcome Card zyskujemy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską tj. metrem i koleją miejską, autobusami, tramwajami, koleją regionalną. Oprócz tego możemy skorzystać z mapy i przewodnika po mieście. Dzięki współpracy z licznymi Partnerami posiadacze Berlin Welcome Card zyskują od 25% do 50% rabatu na wybrane usługi i produkty.
Co warto zobaczyć w Berlinie?
Berlin jest miastem wielu atrakcji turystycznych. W stolicy Niemiec warto zobaczyć zarówno zabytkowe budynki, takie jak Brama Brandenburska, Reichstag czy Wieża telewizyjna. Zwiedzając Berlin nie możemy pominąć także wielu symbolicznych miejsc, które wywarły ogromne piętno na charakter miasta. Obowiązkowym punktem na mapie Berlina jest na pewno Mur Berliński i Checkpoint Charlie pozostałości zimnej wojny. Unikalne na skalę światową jest też berlińskie Miasto Muzeów wpisane na światową listę UNESCO. Berlin jest miastem wartym odwiedzenia o każdej porze roku, bo nawet w sezonie zimowy na turystów czekają liczne atrakcje związane z jarmarkami świątecznymi (Sprawdź atrakcje jarmarków świątecznych w Berlinie >>).
Mur Berliński o długości 156 metrów to symbol zimnej wojny i podziału Niemiec na NRD (Niemcy Wschodnie, Niemiecką Republikę Demokratyczną) i RFN (Niemcy Zachodnie, Republikę Federalną Niemiec). Mur rozdzielał Niemców w latach 1961-1989 i oprócz kolczastych zabezpieczeń i min, był też pilnie strzeżony przez uzbrojonych funkcjonariuszy. W wyniku prób przedostania się na drugą stronę zginęło wielu obywateli Niemiec. Mur berliński został zburzony z 9 na 10 listopada 1989 roku, w 2014 obchodzono 25. lecie tego wydarzenia. Z murem berlińskim powiązany jest Checkpoint Charlie przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim, zlokalizowane w samym centrum miasta. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Muru Berlińskiego. Chętni na podróż śladami historii mogą skorzystać z wycieczek rowerowych prowadzących wzdłuż muru.
Brama Brandenburska (Brandenburger Tor) to jeden ze znakomitszych przykładów niemieckiego klasycyzmu; brama miejska rozdzielała niegdyś Berlin Wschodni od Berlina Zachodniego, a obecnie stanowi symbol zjednoczenia państwa. Bramę Brandenburską z łatwością rozpoznamy po charakterystycznych kolumnach doryckich wzorowanych na ateńskim Akropolu i kwadrydze (cztery konie zaprzężone do dwukołowego wozu) na szczycie bramy. Przez Bramę Brandenburskiej dotrzemy do Pariser Platz „perełki” Berlina. Wokół Pariser Platz zlokalizowane są liczne ambasady, w tym amerykańska i francuska, piękne, miejskie wille oraz pięciogwiazdkowy hotel Aldon.
Wieża telewizyjna (Fernsehturm) to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Berlina. Wieżę telewizyjną wybudowano na Alexander Platz w 1969 roku. Budowla liczy 368 m i do dzisiaj stanowi najwyższy punkt Berlina. Warto wybrać się na punkt widokowy lub do restauracji zlokalizowanej w wieży telewizyjnej, aby obejrzeć panoramę miasta. Inne atrakcje zlokalizowane wokół Alexander Platz to Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus), siedziba władz miejskich, fontanna Neptuna oraz zegar Urania.
Reichstag od 1999 roku jest siedzibą Bundestagu, niemieckiego parlamentu. Budynek został wzniesiony w 1894 roku, ale już w 1933 budynek został zniszczony w pożarze, którego okoliczności do dzisiaj pozostają niejasne. Reichstag został odbudowany w latach 60., a w latach 90. dodano efektowaną, szklaną kopułę projektu sir Normana Fostera. Wstęp do Reichstagu jest bezpłatny.
Wyspa Muzeów unikalne skupisko muzeów na wyspie Spreeinsel w centrum Berlina wpisane w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa Muzeów to jedno z miejsc, którego nie możemy przegapić w Berlinie. Wartość wyspy to nie tylko wartość muzealnych eksponatów, ale także niesamowity kompleks architektoniczny, jakie tworzą poszczególne obiekty. W skład berlińskiej Wyspy Muzeów wchodzą: Muzeum Pergamońskie, najczęściej odwiedzane przez zwiedzających muzeum Alfreda Messela z przepięknym Ołtarzem Pergamońskim, Muzeum im. Bodego z eksponatami sztuki bizantyjskiej, Nowe Muzeum, wybudowane w XIX wieku z wykorzystaniem innowacyjnej techniki siły pary wodnej, składa się z Muzeum Egipskiego oraz Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej, Stara Galeria Narodowa monumentalna budowla wzorowana na ateńskich świątyniach gromadzi zbiory z okresu klasycyzmu, romantyzmu, stylu biedermeier, impresjonizmu oraz wczesnego modernizmu. Ostatnim punktem na Wyspie Muzeów jest klasycystyczny budynek Starego Muzeum.