Bilety lotnicze Warszawa - Wilno
Wilno – litewskie miasto z polskim wątkiem
Stolica Litwy jest niezwykle ciekawym miejsce z bogatą historią, której korzenie łączą się z polskimi dziejami. Wilno było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i to właśnie Litwę, Adam Mickiewicz wskazywał w Inwokacji do Pana Tadeusza, jako swoją ojczyznę. Wilno powstało w pierwszej połowie XIV wieku, stąd wiele zabytków liczy sobie tysiące lat. Na szczególną uwagę zasługują architektura sakralna, ale także duża ilość parków i terenów zielonych.
Loty do Wilna
Bezpośrednie połączenia do Wilna zarezerwujemy z LOT. Połączenie na trasie Warszawa – Wilno zajmie niewiele ponad godzinę. Rezerwacji lotów do stolicy Litwy możemy dokonać także z portów regionalnych Krakowa, Gdańska, Wrocławia itp.
Co warto zobaczyć w Wilnie?
W związku z faktem, że Wilno otrzymało prawa miejskie już w 1387, a w wieku XVI otoczono je murami miejskimi, pierwszym miejscem, gdzie warto się udać jest starówka wileńska. Obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare miasto słynie z zabytków w różnych okresów historycznych od barokowych i gotyckich kościołów po neoklasycystyczny ratusz.
Wilno to także wielki ośrodek religijny i posiada dużo wspaniałych zabytkowych budowli sakralnych. Znajduje się tam ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, w tym: sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, czy Kościół św. Anny. Sama Ostra Brama to gotycka brama miejska. Została wybudowana w latach 1503–1514. Jest to pozostałość po dawnych fortyfikacjach miejskich, wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego. Tuż za nią znajduje się niewielka kaplica, w której umieszczono XVII-wieczny obraz Matki Miłosierdzia, który przez wiernych uważany jest za cudowny. Dla tego właśnie obrazu każdego roku do Wilna przybywa wiele osób.
Kościół św. Anny to jeden z najpiękniejszych kościołów epoki gotyku. Wybudowany w początkach XVI wieku, na którą to konstrukcje wykorzystano aż 33 różne rodzaje cegieł. Wyposażenie kościoła jest neogotyckie, datowane na XIX wiek, jedynie późnobarokowe ołtarze (główny i dwa boczne) projektu polskiego architekta niemieckiego pochodzenia – Jana Krzysztofa Glaubitza, pochodzą z XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Anny Samotrzeć (ikonograficzne przedstawienie św. Anny z Matką Bożą i małym Jezusem). Budynek jest zwieńczony dwoma strzelistymi wieżami, a w oknach widnieją wielobarwne witraże. Można powiedzieć, że kościół ten jest jedną z wizytówek architektury gotyckiej.
Jedną z najsłynniejszych budowli jest Uniwersytet Wileński. Jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej, założony w 1579 przez króla Stefana Batorego. Miał wydziały filozoficzne i teologiczne. Od początku swojego istnienia Akademia miała własną bibliotekę składającą się z ksiąg darowanych. Posiadała również własną drukarnię, co pozwalało na wydawanie swoich własnych podręczników, a także innych książek. Tam też Tomasz Żebrowski, jezuicki astronom, zaprojektował i założył jedno z pierwszych w Europie obserwatoriów astronomicznych, które stało się centrum obserwacji zaćmień Słońca i Księżyca. Uniwersytet ukończyło wielu wybitnych Polaków: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, czy Józef Ignacy Kraszewski, działa on po dzień dzisiejszy nieustannie kształcąc kolejne pokolenia. Obecnie, dla wszystkich odwiedzających Wilno, warto tam się udać, aby obejrzeć ten zabytek.
Co warto zwiedzić w pobliżu Wilna?
Niecałe 30 kilometrów od Wilna leży Zamek w Trokach. Został on wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda właśnie w tym miejscu, gdyż w tamtym okresie Troki były jednym z najważniejszych ośrodków w państwie. Zamek został zniszczony w konsekwencji wojen XVI-wiecznych między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim a Wielkim Księstwem Moskiewskim, a jego odbudowy zaniechano. Dopiero w 1905 władze carskie zdecydowały się na konserwację ruin i częściowe odrestaurowanie zamku. Sam zamek zdecydowanie jest wart zobaczenia. Spacerując po krużgankach możemy kolejno odwiedzać komnaty, z których każda przedstawi nam fragment jego historii. Będą tam zdjęcia prezentujące dawny wygląd twierdzy. Wystawy broni i uzbrojenia litewskich wojsk. Nie będą to tylko eksponaty militarne, odnajdziemy także kolekcje zabytkowych mebli, czy sale poświęcone wyrobom z porcelany, czy drewnianym i kamiennym fajkom ręcznie zdobionym przez wileńskich rzemieślników.
Wilno jest wspaniałym zabytkowym miastem, które dzięki wielu splotom historii było w dziejach Polski bardzo istotne. Obecnie wyruszając tam możemy cieszyć się dawnymi budowlami, a planując naszą wycieczkę na miesiące wiosenne i letnie – odkryć jedną z najbardziej zielonych stolic w Europie