Bilety lotnicze Warszawa - Praga
Loty do Pragi
Praga jest miastem do zakochania. Stolica kraju Hrabala, dobrego wojaka Szwejka i piwa określana jest najpiękniejszym miastem Europy i nie ma tu krzty kłamstwa. Otwiera przed zwiedzającymi gęstą sieć wąskich uliczek i kusi romantycznym klimatem kamiennych mostów. Przyjeżdżając tu warto schować mapę do kieszeni i dać ponieść się nogom chłonąc beztroski klimat miasta. A nuż – będąc na Moście Karola – uchwycimy puszczone do nas przez jednego z kamiennych świętych oczko?
Co warto zobaczyć w Pradze
Most Karola
Nocą kusi romantycznym, ciepło kładącym się na figurach światłem, za dnia zaś tętni życiem. Spragnieni praskiego klimatu turyści, niewielkie straganiki z pamiątkami i uliczni grajkowie na stałe wpisują się w codzienny krajobraz tego najsłynniejszego z czeskich mostów. Most Karola zbudowany został w 1357 roku. Jego boki zdobi 30 ciężkich, kamiennych figur prezentujących cały panteon świętych. Legenda głosi, że z mostu zrzucony został św. Jan Nepomucen – spowiednik żony Wacława IV, którą monarcha podejrzewał o zdradę. Duchowny przypłacił dochowanie tajemnicy życiem. Na moście znajdziemy pamiątkową tablicę, której dotknięcie – wedle legendy – przynosi szczęście.
Złota Uliczka
Urzędowali tu królewscy złotnicy i członkowie straży zamkowej. Pomieszkiwała biedota, a praska cyganeria tworzyła swoje dzieła. Choć przez lata Złota Uliczka zmieniała swój charakter i mieszkańców, do dziś pozostaje symbolem Pragi. Legenda głosi, że cesarz Rudolf II zatrudniał alchemików, którzy dla niego mieli szukać kamienia filozoficznego. Poszukiwacze podobno również zamieszkiwali Złotą Uliczkę. Czy to prawda? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – zdecydowanie warto skusić się na bilety lotnicze do Pragi – urokliwe domki Złotej Uliczki skradną serce każdego, kto zdecyduje się na zwiedzanie.
Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha
Lot do Pragi w kilka chwil może przenieść nas do miejsc cieszących nie tylko oko, ale i duszę. Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha to miejsce tajemnicze, monumentalne i piękne. Jej masywne, kamienne mury są niemymi świadkami historycznych wydarzeń – właśnie tu koronowano czeskich królów i chowano ich ciała. Onieśmielające strzeliste sklepienie okrywa figury świętych, smoków, lwów i gargulców. Potężne okiennice wypełnione są witrażami, które wpuszczają do środka przyćmione, kolorowe światło. Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha to zachwycająca perła gotyku. Wrażenie jest spotęgowane, gdy uświadomimy sobie, że jej budowa trwała prawie 600 lat, by zakończyć się w 1929 roku.
Zegar astronomiczny
Orloj – bo tak nazywa się zegar – zdobi południową ścianę praskiego Ratusza. Skonstruowany w 1410 roku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pragi. Ruchome figurki 12 apostołów oraz Śmierci, Marności, Turka i Chciwości tworzą barwny korowód dając popis od 8:00 do 20:00 równo z wybiciem pełnej godziny. Pozostałe części zegara – astronomiczna i kalendarzowa, niestrudzenie działają wskazując położenie ciał niebieskich i kolejne miesiące.