Bilety lotnicze Warszawa - Pafos
Pafos – leć i zobacz miejsce narodzin Afrodyty
Pafos jest kameralnym miasteczkiem i czwartym pod względem wielkości w Republice Cypryjskiej. Malownicza miejscowość słynie z bogatej kultury, pięknych plaż i starożytnych zabytków. Według mitologii greckiej nieopodal Pafos znajduje się miejsce narodzin bogini piękna, Afrodyty. Warto zarezerwować loty na Pafos i odkryć najpiękniejsze zakątki zachodniego wybrzeża Cypru.
Loty na Pafos
Tanie loty na Pafos zarezerwujemy z liniami Ryanair. Tani przewoźnik oferuje bezpośrednie loty m.in. z Katowic. Na lot w jedną stronę musimy zarezerwować ok. 3h. W sezonie letnim oferta tanich linii lotniczych na Wyspę Afrodyty jest znacznie większa. Rejsy z Polski na Cypr możemy zarezerwować także z liniami lotniczymi WizzAir. Węgierski przewoźnik realizuje połączenia z Warszawy do Larnaki.
Co kryje w sobie Pafos?
Cypryjskie Pafos to niewielkie, urokliwe miasteczko. Jeśli macie ochotę na spokojnie spędzone wakacje w otoczeniu bujnej śródziemnomorskiej przyrody w połączeniu z zabytkami i łykiem archeologicznych ciekawostek, już teraz sprawdźcie dostępne loty na Pafos. Aura na wyspie pozwala cieszyć się słoneczną pogodą już od wczesnej wiosny, kiedy temperatury przekraczają 20 stopni.
Zabytki miasta Pafos
Miasto posiada wiele wartych odwiedzenia zabytków, przede wszystkim zamek w Pafos, w którym początkowo znajdował się magazyn soli i więzienie. Później przebudowano go, aby jako forteca bronił dostępu do portu. Jest to najbardziej charakterystyczna budowla miasta, którą możemy nie tylko podziwiać od zewnątrz, ale również zwiedzić od środka. W pobliżu zamku znajduje się także XIX-wieczna latarnia morska. Wybudowana jako tradycyjna latarnia, której zasięg to 17 mil morskich, obecnie funkcjonuje jako system fotowoltaiczny, wkomponowując się w obraz wyspy stając się nieodłącznym elementem jej krajobrazu. W mieście znajduje się Park Archeologiczny Nea Pafos, obecnie wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tu starożytne ruiny domów i łaźni, a najważniejszymi odkryciami są rzymskie wille – Dom Dionizosa, Dom Aiona i Willa Tezeusza, a także odkryjemy piękne i znakomicie zachowane kolorowe mozaiki, które dawniej zdobiły te pomieszczenia (od nich właśnie pochodzą nazwy wille). Mozaiki, datowane na lata III-IV wiek n.e. zostały odkryte zupełnie przypadkowo przez cypryjskiego rolnika podczas prac na roli. Na nich zostały uwiecznione sceny z mitologii greckiej. Znajdują się tam również pozostałości po amfiteatrze, które wciąż oddają doskonałą akustykę tego miejsca, a także rynku miasta – agorze. Innym z miejsc wartych odwiedzenia jest kompleks około 100 wykutych w skale Grobowców Królewskich – wbrew nazwie nie został tam jednak pochowany żaden król, byli to raczej członkowie miejscowych elit. Każdy z grobowców ma bogato zdobione ściany.
Skała Afrodyty
W pobliżu Pafos, a dokładnie małej wiejskiej miejscowości Kuklia, znajduje się słynna skała Afrodyty. Miejsce uznawana za miejsce narodzin greckiej bogini piękna i miłości, która właśnie tutaj miała się wyłonić z fal morskich. Jeśli wierzyć legendom trzykrotne opłynięcie skały, przyniesie nam wieczną młodość, płodność i oczywiście prawdziwą miłość.
Zatoka Lara
Inną z atrakcji Pafos jest Zatoka Lara ze swoją przepiękną piaszczystą plażą na której znajduje się rezerwat żółwi dla żółwi zielonych i żółwi olbrzymich. Na plaży pracują wolontariusze, którzy opiekują się zwierzętami, a turyści mają tam okazję bliżej poznać historię rezerwatu i jego mieszkańców. Ze względu na piaszczystość terenu nie powinniśmy decydować się na przejażdżkę samochodem, gdyż najzwyczajniej możemy ugrzęznąć w piachu. Bez problemów możemy zdecydować się na spacer.
Wąwóz Avakas
Niezwykłym miejscem na przyrodniczej mapie Cypru jest wapienny Wąwóz Avakas. Formacje widoczne w wąwozie są dziełem rzeki Avgas, która szukając ujścia do morza wyrzeźbiła niezwykłe kształty w skalnych blokach. Jednym z charakterystycznych punktów Avakas jest głaz, który utknął między zboczami wąwozu. Tereny wokół porastają rzadkie gatunki drzew, tak jak np. pistacja kleista, z której wypływają „łzy Chios„, czyli naturalna żywica, szarańczyn strąkowy ze strąkami chleba świętojańskiego i gaje oliwne. Tereny wąwozu objęte są programem ochrony przyrody Natura 2000. W trakcie trekingu warto też wypatrywać górskich kozic, jaszczurek czy endemicznych gatunków motyli. Gniazdują tam też liczne ptaki. Spacer po tym niezwykłym miejscu będzie wytchnieniem szczególnie w gorące dni.