Bilety lotnicze Warszawa - Leeds
Miasto historii i muzyki – Leeds
Leeds jest czwartym co do wielkości miastem w północnej Anglii, w hrabstwie West Yorkshire. Położone u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire jest ważnym centrum uniwersyteckim i rozrywkowym. Miasto może się też poszczycić bogatą historią, jako dawna stolica celtyckiego ludu Brytów, średniowiecze centrum handlu czy późniejsza kolebka przemysłu włókienniczego. Obecnie Leeds słynie z produkcji gier na konsole, co może stanowić ciekawą atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto.
Loty do Leeds
Podróż do Leeds z Polski trwa około dwóch i pół godziny. Bezpośrednie połączenia zarezerwujemy z tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Irlandzki przewoźnik realizuje rejsy m.in. z lotniska Kraków-Balice, jak i portu lotniczego Warszawa-Modlin. Loty bez przesiadek do Leeds znajdziemy także w rozkładzie lotów WizzAir, który oferuje połączenia z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dlaczego warto odwiedzić Leeds?
Leeds będzie idealnym kierunkiem podróży dla każdego, kto chciałby zanurzyć się w angielską kulturę i spędzić czas rozkoszując się historią, sztuką, czy muzyką. Mniej znane, ale warte uwagi brytyjskie miasto, do którego z łatwością zarezerwujemy tanie loty, na pewno zaskoczy nas wieloma atrakcjami.
Temple Newsam – historyczny dom dynastii Tudorów i Jacobów
Jednym z najwspanialszych historycznych miejsc, które powinniśmy zobaczyć w Leeds jest Temple Newsam. Dom powiązany jest z licznymi spiskami i intrygami rodziny królewskiej. Budynek posiada 40 pokoi, w których odkryjemy niezwykłe dzieła sztuki, kolekcje przedmiotów i naczyń wykonanych ze srebra czy ceramiki. Teren otacza ponad 1500 akrów lasów, parków i ogrodów. Całość została zaprojektowana przez XVIII-wiecznego ogrodnika i architekta Capability’ego Browna, najsłynniejszą postać w historii angielskiego stylu ogrodów krajobrazowych.
The Hepworth Wakefield – muzeum brytyjskiej sztuki współczesnej
W pobliżu Leeds, około 27 kilometrów od miasta, znajduje się inny warty uwagi punkt – Hepworth Wakefield – muzeum brytyjskiej sztuki współczesnej. Galeria prezentuje duże wystawy najlepszej międzynarodowej sztuki nowoczesnej i współczesnej, a także posiada dedykowane galerie eksplorujące sztukę i proces pracy Barbary Hepworth. Pięć tygodni po otwarciu galeria mogła poszczycić się już 100 000 odwiedzających. Wystawione są tutaj przedmioty z kolekcji sztuki Wakefielda, która obejmuje dzieła od XVI wiek do dnia dzisiejszego. W muzeum możemy podziwiać rzeźby Henry’ego Moore’a, obrazy Bena Nicholsona, Grahama Sutherlanda, Paula Nasha, Jacoba Epsteina, Waltera Sickerta, Anthony’ego Caro, Ivon Hitchens, LS Lowry i Davida Hockney’a. Galeria jest partnerem Plus Tate, projektu mającego na celu zwiększenie publicznego dostępu do narodowej kolekcji brytyjskiej i międzynarodowej sztuki nowoczesnej i współczesnej.
Thackray Museum of Medicine
Kolejną interesującą pozycję na turystycznej mapie Leeds jest Thackray Museum of Medicine. Muzeum prezentuje eksponaty, które opowiadają historię medycyny i opieki zdrowotnej od jej początków aż do współczesności. Na wystawach możemy zobaczyć jak wyglądały dawne sale operacyjne i narzędzia używane przez medyków. Thackray Museum opowiada też historię odkryć i upowszechniania nowych leków i metod leczenia. W Muzeum organizowane są także pokazy i warsztaty dla dzieci, a także konferencje.
Harewood House Trust
Harewood House Trust to pałacowa rezydencja znajdująca się w wiosce Harewood w West Yorkshire w Anglii. Dom znajduje się na liście Treasure Houses of England, dziesięciu najważniejszych zabytkowych domów w Anglii. Dom został zaprojektowany przez architektów Johna Carrego i Roberta Adamsa a wybudowany w latach 1759–1771. Fundatorem był zamożny kupiec Edwin Lascelles, pierwszy Baron Harewood. Dom gościł wielu znakomitych gości m.in. malarzy Thomasa Girtyna i Williama Turnera, którzy malowali budynek, jak i okolice na swoich obrazach. Obecnie dom jest nadal siedzibą rodziny Lascelles a David Lascelles jest ósmym hrabią Harewood. Cała posiadłość jest zarządzane przez Harewood House Trust i jest otwarta dla publiczności przez większość roku. W 2009 roku dom zdobył nagrodę dla największej ilości odwiedzających turystów w kraju. Obecnie w Harewood mieści się kolekcja malarstwa mistrzów włoskiego renesansu, portrety rodzinne autorstwa Reynoldsa, Hoppnera i Lawrencea, obrazy innych mistrzów malarstwa europejskiego m.in. Bajka autorstwa El Greco oraz zbiory sztuki współczesne zgromadzone przez właścicieli domu.
Muzyczna podróż – Leeds Festival
Leeds Festival jest jednym z najpopularniejszych festiwali muzyki popowej, rockowej i wielogatunkowej w Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają lat 70. i 80. kiedy to był organizowany jako festiwal jazzowy, z czasem pojawiła się większa liczba artystów prezentujących różnorodne gatunki muzyczne. Odbywa się rokrocznie w miesiącach letnich (data nie jest stała, najczęściej jest to końcówka sierpnia, ostatni weekend miesiąca) i uczestniczą w nim największe nazwiska przemysłu muzycznego. Każdego roku Leeds Festival odwiedza 80 tysięcy osób. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana muzyki.