Bilety lotnicze Warszawa - Katania
Loty do Katanii
Położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii Katania jest jednym z największych i najważniejszych miast na wyspie. Nie jest to typowy wakacyjny kurort, jednak na tym właśnie polega jego urok – jest to miejsce które trzeba odkryć krok po kroku, aby przekonać się o jego niepowtarzalności. Bliskość wulkanu Etna oraz lotniska sprawiają, że tani lot do Katanii do świetna okazja do zobaczenia najważniejszych atrakcji Sycylii.
Co warto zobaczyć w Katanii
Wulkan Etna
Górujący na miastem wulkan wznosi się na wysokość 3329 metrów, a jego powierzchnia wynosi ponad 1000 kilometrów kwadratowych. Wysokość Etny, z uwagi na liczne erupcje, ciągle się zmienia. Największy wybuch miał miejsce 11 marca 1669 roku, kiedy to wiele okolicznych wiosek zostało zrównanych z ziemią. Udało się wtedy ocalić centrum Katanii, ponieważ mury miasta odparły lawę w stronę portu i Morza Jońskiego. Ostatnia erupcja nawiedziła wyspę w 2017 roku, kiedy to rannych zostało 10 osób. W 1987 roku powstał Park Regionalny Etna, którego granica rozciąga się od czubka wulkanu po okoliczne miejscowości. Jest on podzielony na kilka stref, występują tutaj rzadkie gatunki ptaków i roślin, można zwiedzić jaskinie, które powstały pod wpływem działania lawy. Na wysokość 2500 metrów można wjechać kolejką linową, w wyższą okolicę warto wybrać się z przewodnikiem, który doprowadzi nas prawie na szczyt wulkanu.
Katedra św. Agaty
Burzliwa historia tej świątyni jest nierozerwalnie związana z licznymi trzęsieniami ziemi, jakie nawiedzały Sycylię, oraz z erupcjami wulkanu Etna. Budowa najpiękniejszego kościoła w mieście trwała od 1078 do 1093 roku i została zainicjowana przez sycylijskiego króla Rogera I. W roku 1169 oraz 1693 miały miejsce dwa potężne trzęsienia ziemi, które praktycznie zrównały katedrę z ziemią. Została ona odbudowana na początku XVII wieku w stylu barokowym. Na jej fasadzie znajdują się kolumny korynckie, które są umieszczone na trzech kondygnacjach kościoła, te, które stoją przed świątynią są ozdobione wizerunkiem św. Agaty i św. Eupliusza. Wizerunek św. Agaty jest też upamiętniony na wejściowych drzwiach. Katedra składa się z dwóch naw bocznych i nawy głównej, i ma plan krzyża łacińskiego. Wewnątrz znajduje się również wiele barokowych rzeźb przedstawiających znane osobowości oraz nagrobków mieszkańców Katanii, m. in. króla Sycylii Fryderyka III.
Fontanna dell’Elefante
Ten charakterystyczny symbol Katanii powstał w 1736 roku i został zaprojektowany przez włoskiego architekta – Giovanniego Battistę Vaccariniego. Przedstawia ona słonia, na którym znajduje się egipski obelisk oraz krzyż. Jej włoska nazwa brzmi „u Liotru” i jest związana z Heliodorusem – arystokratą z Katanii. Jedna z legend głosi, że to właśnie Heliodorus wyrzeźbił słonia i dzięki swoim tajemnym mocom potrafił sam się w niego przemienić. Słoń stanowi ważny symbol dla mieszkańców Katanii, ponieważ już w czasach prehistorycznych tereny dzisiejszej Sycylii były zamieszkiwane przez tzw. słonie karłowate. Znalezione niegdyś szczątki słonia karłowatego dały prawdopodobnie początek fontannie dell’Elefante.
Zamek Ursino
Powstały w XIII wieku zamek został wzniesiony na polecenie Fryderyka II Sycylijskiego. Panowali na nim również inni królowie, później był siedzibą parlamentu, a następnie został przemieniony w więzienie. Przetrwał on prawie bez szwanku największe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Sycylię. Zamek został wzniesiony na klifie nad brzegiem morza, jednak wskutek erupcji wulkanu przesunął się w głąb lądu. W 1932 roku został wykupiony przez miasto Katania i odrestaurowany. Założono w nim muzeum, w którym po dzień dzisiejszy można podziwiać malarstwo, rzeźbę i wyroby ceramiczne.