Bilety lotnicze Warszawa - Antalya
Rezerwuj loty do Antalyi
Rezerwacja lotów do Antalyi to doskonały pomysł na zapoznanie się z atrakcjami południowo-zachodnich wybrzeży Turcji. Antalya zlokalizowana nad brzegiem Morza Śródziemnego stanowi jeden z kurortów Riwiery Tureckiej. Miasto leży na terenach dawnej starożytnej krainy Pamfilia, u podnóża gór Taurus. Bogata historia regionu, którego złoty okres przypadł na lata panowania Cesarstwa Bizantyjskiego widoczny jest w licznych zabytkach i kulturze regionu. Miasto wielokrotnie zmieniało jednak proporzec, będąc pod panowaniem Włochów, Wenecjan czy Genueńczyków. Przyczyną tego było strategiczne położenie Antalyi jako ważnego łącznika w handlu morskim pomiędzy wschodem i zachodem. Miasto pełniło rolę izby celnej, ale także komórki wywiadowczej na na kraje arabskie. W XV wieku miasto weszło w skład Turcji Osmańskiej i do dzisiaj pozostaje pod wpływami tureckimi.
Połączenia lotnicze do Antalyi
Ruch lotniczy do Antalyi kierowany jest na międzynarodowe lotnisko Antalya (kod IATA: AYT), znajdujące się ok. 13 km pod miastem. Port lotniczy w Antalyi należy do jednego z największych na terenie Turcji. Połączenia lotnicze do Antalyi z Polski realizowane są m.in. przez tureckie linie lotnicze Corendon Airlines (Zobacz więcej informacji o linii Corendon Airlines >>), które posiadają dogodne połączenia z Warszawy i Katowic. W sezonie letnim siatka połączeń jest rozszerzana i z Corendon Airlines możemy polecieć do Antalyi także z Rzeszowa i Poznania.
Co warto zobaczyć w Antalyi?
Wodospady Lower Düden
Jedna z licznych atrakcji przyrodniczych regionu. Wodospady Düden to w rzeczywistości spektakularna kaskada rzeki Düden, która klifowym wybrzeżem spada wprost do Morza Śródziemnego. Amatorzy wycieczek po skalistych zboczach mają możliwość zejścia kamiennymi schodami do jaskini schowanej za wodospadem.
Kaleiçi Stare Miasto
Zabytkowa część Antalyi nazywana Wewnętrzną Twierdzą. Nazwa Starego Miasta nie jest przypadkowa, gdyż za murami skrywają się zabytki z czasów Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum i okresu panowania Imperium Osmańskiego. W okresie starożytnym Attaleia była niewielką osadą u wybrzeży Morza Śródziemnego, która w miarę rozwoju portu stała się tętniącym życiem miastem. Ślady antycznego portu stanowią dzisiaj popularną przystań jachtową. Kaleiçi posiada charakterystyczną zabudowę, w której dominują wąskie i kręte uliczki, a wejścia do nich strzegą bramy, z których najbardziej znane to Brama Hadriana, Brama Zamkowa wraz z sąsiadującą Wieżą Zegarową. Charakterystycznym punktem orientacyjnym w tej części miasta jest Żłoobkowany Minaret Yivli. Warto wybrać się na spacer zaułkami Kaleiçi, aby poczuć klimat tego miejsca. Głównymi arteriami starego miasta są ulice Długi Targ, Targ Rybny, ulica Zwycięstwa czy Rachunkowa. Tuż za Bramą Zamkową zobaczymy XVII wieczny meczet Tekeli Mehmet Paşa. W zaułkach ulicy Rachunkowej odkryjemy także tzw. Złamany Minaret, który pełnił funkcję zarówno rolę antycznej świątyni, kościoła, jak i meczetu. Wiele zabytkowych zabudowań, szczególnie z okresu osmańskiego jest obecnie przebudowywana na punkty usługowe: hotele, butiki i restauracje. Wejście na teren Kaleiçi jest bezpłatny.
Brama Hadriana
Tzw. Trzy bramy to nazwa łuku triumfalnego wzniesionego dla upamiętnienia cesarza Hadriana. Legenda głosi, że spacerowała pod nią także królowa Saba, w trakcie swojej podróży do króla Salomona. Brama Hadriana uważana jest za jeden z najokazalszych zabytków z okresu starożytnego. Łuk triumfalny wykonano z najwyższej jakość materiałów tj. białego marmuru.
Minaret Yivli
Wzniesiony w XIII wieku jeden z pierwszych minaretów w Antalyi, obecnie symbol i punkt orientacyjny miasta. Minaret ma 38 m wysokości, podzielony jest na 8 charakterystycznych żłobkowanych części, kopułę zdobią dekoracje w formie niebieskich płytek. Na szczyt prowadzi 90 wąskich schodów. Obecnie budynek należy do Muzeum Etnograficznego i jest otwarty dla zwiedzających.
Park Karaalioğlu
Park zlokalizowany na południe od zabytkowej dzielnicy Kaleiçi stanowi doskonałą alternatywę dla miejskiego zgiełku. Wspaniałe szerokie alejki, liczne rzeźby, a także fontanny pozwolą zrelaksować się po długim zwiedzaniu. Na terenie Karaalioğlu znajdziemy place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu, a także sezonowo, wesołe miasteczko. W parku znajduje się też stadion miejski oraz Muzeum Dom Atatürka. Ciekawostkę stanowi fakt, że na ternie parku mogą przebywać zarówno psy, jak i koty, dla których stworzono specjalny koci dom.
Wieża Hıdırlık
Wieża Hıdırlık znajduje się pomiędzy zabytkową dzielnicą Kaleiçi a parkiem Karaalioğlu. Usytuowana na klifowym wybrzeżu stanowi doskonały punkt widokowy na Zatokę Antalyi. Wieża Hıdırlık jest jedną z bardziej tajemniczych budowli Antalyi. Masywna konstrukcja budowli powstała na przełomie I i II wieku n.e. Żółtobrązowe, kamienne bloki tworzyły dwie kondygnacje: niższą na planie kwadratu i wyższą na planie koła. Budowla wchodziła w skład murów obronnych, ale przypisywano jej też funkcję latarni morskiej, a ze względu na liczne freski także świątyni czy grobowca.
Aktywny wypoczynek w okolicach Antalyi?
Jeśli twoim żywiołem jest sport i lubisz górskie wycieczki, w rejonie Antalyi nie będziesz się nudzić. W pierwszej kolejności odwiedź malowniczy Park Narodowy Kanionu Köprülü z szafirową wodą rzeki Köprüçay, w starożytności zwanej Eurymedon. Na miejscu czekają dziewicza przyroda i przepiękne widoki ze skalistych zboczy. A może marzą Ci się narty w Turcji? Odwiedź ośrodek sportów zimowych Saklikent. Więcej atrakcji dla amatorów górskich wypraw i zimowych aktywności znajdziesz w naszym przewodniku Antalya dla aktywnych.