Zamek Wyszehradzki
Najpiękniejszy zamek nad Dunajem
Do malowniczo usytuowanego Zamku w Wyszehradzie możemy się dostać, jadąc 40 km na północ od Budapesztu lub wybierając rejs po Dunaju. Zamek obronny został wzniesiony w XIII wieku i uchodził za niezwykle potężną budowlę. Od XIV wieku Wyszehrad pełni rolę stolicy Węgier, funkcję tę utracił dopiero po najazdach tureckich. Do tego czasu w Zamku Wyszehradzkim przechowywano klejnoty koronne. W tym właśnie miejscu w XIV odbyło się też słynne spotkanie władców Polski, Węgier i Czech, określane mianem Zjazdu Wyszehradzkiego. Do dzisiaj sojusz państw z regionu środkowej Europy tj. Polski, Czech, Słowacji i Węgier określa się mianem grupy wyszehradzkiej.
Wieża Salomona
Jedną z zamkowych atrakcji jest Wieża Salomona. Budowla znajduje się w dolnym zamku i stanowi element fortyfikacji wybudowany za czasów króla Beli IV. Jak głosi legenda w wieży więziono króla Salomona, ale władca został koronowany na 200 lat przed powstaniem wieży więc nazwa wydaje się być przypadkowa. Innym słynnym więźniem miał być Wład III Palownik zwany też Draculą.
Zamek w Wyszehradzie dzisiaj
Obecnie na terenie Zamku w Wyszehradzie znajduje się muzeum, gdzie zobaczyć można m.in. wystawę przedstawiającą średniowieczne życie węgierskiego dworu. Warto odwiedzić też muzeum figur woskowych ze sceną Zjazdu Wyszehradzkiego. Zamek zgromadził też wystawę broni. Oprócz sal z ekspozycjami obowiązkowo należy udać się na punkt widokowy. Panorama roztaczająca się z Zamku w Wyszehradzie jest jedyna w swoim rodzaju. Niezwykłe zakola Dunaju pozostaną na długo w pamięci zwiedzających.