Dolina Pięknej Pani
Region winiarski wokół Egeru
Miejsce, które trzeba zobaczyć, odwiedzając Eger to na pewno Dolina Pięknej Pani. Tereny winnic znajdują się w pobliżu centrum miasta. Możemy tam dotrzeć pieszo, autobusem i kolejką. Dolina skrywa ponad 200 winnic, z których część została wykuta w wulkanicznej skale. System podziemnych piwnic ciągnących się pod miastem liczy ok. 4 km. Do ciekawych gatunków regionalnych win należą m.in.: Gwiazdy Egeru (Egri Csillag), wytrawne białe wino lub jasne, zielonkawobiałe Mátrai Olaszrizling o ciekawym aromacie rezedy z nutą gorzkich migdałów. Specjalnością regionu pozostaje Bycza Krew Egeru (Egri Bikavér), czerwone, wytrawne wino i Kékfrankos późnodojrzewający szczep o wyraźnie pikantnym charakterze. Wraz z winem warto spróbować regionalnej kuchni i skorzystać z licznych plenerowych imprez i koncertów.
Skąd wywodzi się nazwa Doliny Pięknej Pani?
Nazwa doliny według różnych podań wskazuje na jedną z pogańskich bogiń, które odznaczała się wyjątkową urodą i była utożsamiana z grecką Wenus. Położenia winnic pokrywało się z miejscem składania ofiar dla bogini. Według lokalnych legend mogła to być też piękna kobieta, która sprzedawała wina w jednej z tutejszych piwnic lub wysoko urodzona pani z dworu, która upodobała sobie ten region.
Historia win z Egeru
Historia winnic wokół Egeru sięga XIII-XIV wieku, kiedy okoliczne wzgórza obsadzono winogronami. Tereny te zasiedlili cystersi, którym wino było niezbędne do obrzędów religijnych. W tym okresie w Egerze znajdowało się jedno z największych biskupstw, skupiające tereny północno-wschodnich Węgier. Obowiązywał też podatek zwany dziesięciną, zgodnie z rozporządzeniem króla dziesiątą część produkcji wina należało przekazać na rzecz kościoła i innych instytucji.
Skąd pochodzi określenie bycza krew?
Określenie bycza krew swoją nazwę zawdzięcza Serbom, którzy do produkcji czerwonego wina wprowadzili technologię fermentacji na skórkach. Bałkańscy Słowianie upowszechnili odmianę winorośli zwany kadarką i doprowadzili do dominacji wina czerwonego nad białym. Dzięki nowej metodzie w XVII region Egeru stał się znany z wina bycza krew, który powstaje z łączenie różnych gatunków winogron. Dawniej jako bazy używano odmiany kadarka, obecnie częściej sięga się do gatunku kékfrankos. Egri Bikavér do dzisiaj stanowi wizytówkę regionu i jest jednym z najpopularniejszych produktów eksportowych.