Zbieraj punkty na Lataj.pl
Zadzwoń

Tokajski region winiarski

Tokaj najbardziej znane wino z Węgier

Nazwa Tokaj jednoznacznie kojarzy się z miastem i jednym z najpopularniejszych regionów winiarskich z północo-wschodniej części Węgier. Słynny region Tokaj-Hegyalja zajmuje powierzchnię 5500 hektarów i ciągnie się na długości 87 kilometrów. Jest on pierwszym zamkniętym regionem winiarskim na świecie od 1737. W 2002 tokajski region winiarski znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. W skład regionu wchodzi 27 miejscowości.

Muzeum Wina Światowego Dziedzictwa w Tokaju

Słynne Muzeum Wina zlokalizowane jest u ujściu rzeki Bodrog do Cisy, ok. 2,5h jazdy samochodem z Budapesztu. Obiekt pełni funkcję wystawową i w muzeum, gdzie oprócz historii regionu tokajskiego, można poznać dziedzictwo innych europejskich winnic, ale też samą kulturę wina. Muzeum znajduje w dawnym browarze obok byłej synagogi. Region można zwiedzać bez wychodzenia z budynku za sprawą interaktywnej mapy. Na miejscu dowiemy się charakterystyczny smak tokajskiego wina oraz jak powstają lokalne odmiany, takie jak „tokaj aszú”, „tokaj máslás”, „tokaj fordítás”, „tokaj szamorodni”.

Odmiany winorośli w rejonie tokajskim

W rejonie Tokaju dozwolona jest uprawa jedynie sześciu gatunków rodzimych winogron. Należą do nich: furmint, którego uprawy stanowią aż 60% zbiorów, odmiana hárslevelű zajmuje 30% całkowitej ilości winogron, sárga muskotály zwana żółtym muscatem, kövérszőlő, kabar i zéta stanowią łącznie 10% upraw. Specjalnie dla odmiany Furmint, w słynnej austriackiej fabryce szkła Riedel, uruchomiono linię produkującą kieliszków dla tej odmiany winogron.

Synagoga Mád

Wspominając o tokajskim winie nie sposób pominąć udziału społeczności żydowskiej w rozprzestrzenianiu się tego trunku. Kupcy żydowski, podróżujący po całym świecie w znacznym stopniu przyczynili się do upowszechnienia tokaju w Europie i na świecie. Wędrując szlakiem winnic warto odwiedzić piękną Synagogę w Mád, która jest obecnie jedną z najlepiej zachowanych synagog na Węgrzech. Obiekt sakralny powstał pod koniec XVIII wieku z funduszy rodzin żydowskich. Synagoga łączy w sobie elementy stylu barokowego z unikalną polichromią. Wnętrze budowli podtrzymują cztery kolumny nośne, pomiędzy którymi znajduje się bima (podwyższenie, z którego odczytywano torę) otoczona kutą balustradą. Nad podium, nad szafą ołtarzową umieszczono zdobną kopułę.

Winne piwnice Hercegkút

Niezwykłym miejsce na szlaku węgierskich winnic są piwnice winne ukryte wśród Gór Zemplińskich. Bajkowy Hercegkút wraz z rzędami piętrowych piwnic Kőporosi i Gombos-hegyi stanowi kompleks 195 winnic położonych w odległości kilku kilometrów od Sárospatak i przywodzi na myśl dawne tradycyjne związane z kulturą wina. Z charakterystycznymi trójkątnymi winnicami wiąże się też historia mniejszości niemieckiej, która przybyła na te tereny ok. 1750 roku, chroniąc się w podziemnych jamach pagórkowatej posiadłości księcia Trautson. Z czasem ludność zajęła się uprawą winorośli. Rzędy piwnic winnych łatwo poznać po jednakowym trójkątnym wyglądzie, a ciągnące się za nimi korytarze mają nawet 40 metrów długości i liczne rozwidlenia. W systemie piwniczym do dzisiaj odbywa się dojrzewanie znanych win lokalnych.

Powiązane artykuły w kategorii "Tokaj i góry Matra"

Zapisz się na newsletter
Zapisując się na newsletter otrzymasz informacje o najlepszych promocjach na popularnych trasach
Wypisz mnie z newslettera
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji o bieżących promocjach biletów lotniczych, wprowadź swój adres e-mail