Dlaczego warto odwiedzić Węgry?
Kraj w sercu Europy
Malownicze Węgry położone w środku Europy kuszą turystów licznymi zabytkami. Monumentalny gmach Parlamentu w Budapeszcie, rozległe winnice Tokaju, pełen pięknych krajobrazów Balaton czy termalne kąpieliska to tylko wybrane z licznych atrakcji kraju nad Dunajem.
Dlaczego warto wybrać właśnie Węgry?
Jest kilka powodów dla których warto wybrać się właśnie na Węgry. Kraj znajduje się stosunkowo blisko Polski. Dogodny dojazd zapewniają zarówno tanie, jak i regularne linie lotnicze. Bezpośrednie loty z Warszawy do Budapesztu zajmują ok. 1h 20 min. Do kraju nad Dunajem można wybrać się też pociągiem lub autem. Na Węgrzech z łatwością znajdziemy rozrywkę dla osób lubiący zwiedzanie, aktywny wypoczynek czy błogi relaks w SPA. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, na których czekają liczne place zabaw i wodne szaleństwo oraz zoo.
Balaton
Oddalone o ok. 80 km od Budapesztu największe jezioro Węgier i Europy Środkowej zajmuje powierzchnię ok. 592 km2. Balaton powstał w uskoku tektonicznym wzdłuż Lasu Bakońskiego, co widać po jego charakterystycznym kształcie. Jezioro jest długie na 77 km i wąskie na ok. 14 km. Zbiornik zyskał też miano Jeziora Błotnego, ze względu na swoją średnią głębokość, która nie przekracza 3 metrów. Balaton jest idealnym miejscem rekreacyjnym dla osób ceniących beztroskie leniuchowanie, jak i aktywny wypoczynek.
Budapeszt i okolice
Budapeszt jest stolicą Węgier i jednym z ciekawszych miast w sercu Europy, który doskonale sprawdzi się na kilkudniowy city break. W łatwy i szybki sposób dotrzemy do Budapesztu samolotem, korzystając z oferty zarówno tanich, jak i regularnych linii lotniczych. Miasto, przecięte rzeką Dunaj podzielone jest na pagórkowatą Budę i płaski Peszt. Spacerując wzdłuż bulwarów będziemy w stanie zobaczyć większość budapesztańskich zabytków.
Tokaj i góry Matra
Miasto Tokaj położone jest u zbiegu rzek Cisy i Bodrogu u podnóża wulkanicznej góry o takiej samej nazwie. Tokaj jest stolicą największego regionu winiarskiego na Węgrzech, które od 2002 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Nazwa regionu jednoznacznie kojarzy się z najpopularniejszym węgierskim trunkiem. W Tokaju obchodzone są święta winobrania oraz festiwal wina.
W górach Mátra i Bükk
Jeden z najbardziej malowniczych regionów północnych Węgier, który na przestrzeni dziejów zachwycał malarzy i poetów. Rekreacyjne tereny idealnie nadają na piesze wędrówki lub bardziej ekstremalne sporty. Nie można nie wspomnieć o ukrytym w górach zamku Lillafüred czy 20-metrowym wodospadzie w jego pobliżu. Góry Bukowe skrywają też światowej sławy uzdrowisko Szilvásvárad. Na uwagę zasługuje także unikalne miasto Eger z tysiącletnią tradycją, wybornym winem i wspaniałymi łaźniami tureckimi.
Wokół Debreczyna
Drugie, co do wielkości miasto Węgier jest jednym z centrów historycznej krainy Kriszana. Debreczyn ze względu na swoje reformatorskie korzenie nazywany bywa "kalwińskim Rzymem". Turyści doceniają także prozdrowotne wartości miasta, które zyskało sławę jako jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Europie. Wokół miasta rozpościerają się ogromne połacie leśne, w tym puszcze. Na uwagę zasługuje też bogata historia miasta, a szczególnie debreczyńskie targi, które odbywały się od XVI wieku.
Zamki i pałace
Nieodłącznym elementem krajobrazu Węgier są zamki i pałace. Jako świadectwa dawnych dziejów są niezastąpionym źródłem wiedzy o minionych epokach, dziedzictwem kulturowym i architektonicznym. Cześć z nich miała charakter obronny, inne zaś były wyrazem bogactwa i pozycji społecznej. Współcześnie nierzadko przekształcone zostały na hotele, centra konferencyjne lub muzea i są otwarte dla zwiedzających.